DCP - komunikaty

DCP - komunikaty
Jeśli chcesz być informowany
o nowościach, wpisz swój e-mail.
DCP - komunikaty


DCP - komunikaty

DIECEZJALNE

CENTRUM PIELGRZYMOWANIA

IM. JANA PAWŁA II

UL. PAPIESKA 10

33-340 STARY SĄCZ

NR konta:

PKO BP Nowy Sącz

26 1020 3453 0000 8102 0059 2246


Atrakcje Turystyczne

 

Dom Pielgrzyma zewsząd otoczony górami, położony jest w widłach rzek Dunajec i Poprad w malowniczej Kotlinie Sądeckiej na wysokości 350 mnpm. Bezpośrednie sąsiedztwo Ołtarza Papieskiego i Muzeum Jana Pawła II oraz pobliskiego Klasztoru Klarysek tworzy niepowtarzalny klimat duchowy, dopełniony piękną panoramą Beskidu Sądeckiego, po którym wędrował i wspominał go Nasz Papież. Pamiątką po tym, jest Szlak Papieski rozpoczynający się tuż obok naszego Domu. Szlak ten prowadzi górskimi ścieżkami przez Popradzki Park Krajobrazowy oraz kilka rezerwatów przyrody. Góry Beskidu Sądeckiego to również nieskażona natura, bogactwo rzadko spotykanych gatunków roślin i zwierząt, pomniki przyrody, ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne. Beskid Sądecki to nie tylko wymarzona baza do pieszych wędrówek ale również narciarstwa i kajakarstwa.

Po sąsiedzku mamy także wiele innych atrakcji turystycznych i krajoznawczych np. unikatowe muzea, szlak architektury drewnianej, Sądecki Park Etnograficzny. W powiecie sądeckim możemy się spotkać z przedstawicielami ginących zawodów takich jak garncarz. W wiejskich gospodarstwach można obejrzeć produkcję wiejskiego masła, sera, uczestniczyć w wypieku chleba, posłuchać autentycznej muzyki ludowej wykonywanej na żywo przez gospodarzy. Artyści ludowi chętnie prezentują swój warsztat oraz wyroby ludowego rękodzieła.

Całość tworzy świetne warunki do kontemplacji, nauki, wypoczynku, pracy, doznawania twórczych natchnień oraz realizowania artystycznych pasji.

***

Beskid Sądecki jest jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych obszarów turystycznych z licznymi szlakami turystycznymi: pieszymi , rowerowymi, konnymi i narciarskimi.

Stary Sącz – jako średniowieczna perełka miast południowej Polski udostępnia liczne zabytki: Klasztor Klarysek, gotyckie sanktuarium św. Kingi z kościołem Trójcy Świętej, muzeum Dom na dołkach, rynek, kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej – to miejsca które trzeba koniecznie zobaczyć. Tu rozpoczyna się szlak imieniem Jana Pawła II który prowadzi na Przehybę i dalej przez Dzwonkówkę do Krościenka. Tu też ma siedzibę Popradzki Park Krajobrazowy który obszarem swym pokrywa się z Beskidem Sądeckim.

Spływy tratwami i kajakami Popradem i Dunajcem. Najatrakcyjniejszy to oczywiście spływ tratwami przełomem Dunajca w Pieninach a dla wytrawnych kajakarzy tor profesjonalny w Wietrznicy na którym często odbywają się mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim.

Ciekawym miejscem do polecenia jest Sądecki Park Etnograficzny którego częścią jest Miasteczko Galicyjskie i w nim czynne warsztaty rzemieślnicze.

Krynica jako kurort z licznymi źródłami wód leczniczych nie potrzebuje zachęt do odwiedzenia. Polecamy kolejkę gondolową na Jaworzynę Krynicką, kolejkę linowo-terenową na górę Parkową, pijalnie wód mineralnych, Romanówkę w której znajduje się muzeum Nikifora. Jedną z ciekawostek jest fakt, iż w Krynicy panuje klimat subalpejski.

Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej polecamy jako miejsce warte odwiedzenia podczas wycieczki Szlakami Cerkwi. Niemniej atrakcyjny jest szlak architektury drewnianej w dolinie Dunajca, gdzie możemy zobaczyć gotyckie drewniane kościoły. W regionie na wysokich stokach krajobraz upiększają ruiny warowni średniowiecznych.wstecz