DCP - komunikaty

DCP - komunikaty
Jeśli chcesz być informowany
o nowościach, wpisz swój e-mail.
DCP - komunikaty


DCP - komunikaty

DIECEZJALNE

CENTRUM PIELGRZYMOWANIA

IM. JANA PAWŁA II

UL. PAPIESKA 10

33-340 STARY SĄCZ

NR konta:

PKO BP Nowy Sącz

26 1020 3453 0000 8102 0059 2246


Wywiad z Gościem, Panem Jerzym Świtkiem

 

Kim Pan jest i czym się zajmuje na co dzień?

Z zawodu jestem polonistą, natomiast już od 3 lat pracując jako instruktor Gminnego Centrum Kultury w Skrzyszowie. Jest to stosunkowo niewielka instytucja, ale spełnia wiele ważnych funkcji. Zajmuje się organizowaniem różnego rodzaju spotkań z dzieciakami i młodzieżą. W zeszłym roku prowadziliśmy warsztaty dziennikarskie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wyjeżdżamy do opery na ciekawe spektakle, które mają szerzyć wśród młodych fascynacje kulturą. Szerzej o wszystkim co związane jest z naszą instytucją można dowiedzieć się ze strony internetowej www.gckib.pl

Jak to się stało, że znalazł się Pan na PDM? Jak się o nich dowiedział?

W sumie dowiedziałem się o nich przypadkowo, podczas pobytu w Wydziale Duszpasterskim, przy Kurii biskupiej, z rozmowy z ks. Ważnym. Po skontaktowaniu się z głównym organizatorem ks. Sajdakiem dostałem propozycję poprowadzenia warsztatów – projekcja filmu, rozmowy. I tak od roku 2004 jestem tu za każdym razem. Pierwszym filmem były „Kolor raju” Bardzo podoba mi się atmosfera jaka tu panuje, dlatego rok w rok tutaj przyjeżdżam promować „inteligentną” sztukę wśród młodzieży.

Czy myśli Pan, że przez film także można ewangelizować?

Jak najbardziej tak. Film jak każda inna dziedzina sztuki niesie za sobą pewną głębie, trzeba ją tylko odkryć. Żyjemy w czasach, w których filmy o charakterze religijnym spycha się w cień. Potrzeba reżyserów, którzy nie boją się poruszać tej tematyki i tych którzy są w stanie wyłapywać takie projekcje. Idealnym przykładem jest znakomicie zrealizowana „Pasja” Mela Gibsona. Wzbudziła masę kontrowersji, ale również przemieniła życie wielu ludzi. Nie oznacza to, że filmy o innej tematyce (komedie, fantastyka) mamy pomijać. Wszystko jest dobre, gdy jest odpowiednio wyważone.

Dziękujemy bardzo za rozmowę

Joanna Wołek, Ekipa dziennikarska PDM-u


wstecz