DCP - komunikaty

DCP - komunikaty
Jeśli chcesz być informowany
o nowościach, wpisz swój e-mail.
DCP - komunikaty


DCP - komunikaty

DIECEZJALNE

CENTRUM PIELGRZYMOWANIA

IM. JANA PAWŁA II

UL. PAPIESKA 10

33-340 STARY SĄCZ

NR konta:

PKO BP Nowy Sącz

26 1020 3453 0000 8102 0059 2246


Zespoły

 

Duszpasterstwo akademickie „Strych”

Muzyka będąc odwieczną córką Boga niesie radość na ziemie i łączy ją z niebem. To właśnie ona w postaci oprawy niedzielnej Eucharystii w 2000 roku przyciągała młodych ludzi do wspólnej modlitwy. Początkowo wieczorne Msze niedzielne w Kościele Kolejowym gromadziły garstkę studentów, stopniowo jednak na 20 - stkę zaczęli przybywać młodzi ludzie z różnych sądeckich parafii.

Te Msze studenckie odprawiane były nawet gdy jeszcze nie istniało samo duszpasterstwo. Taki stan rzeczy utrzymywał się prawie do końca roku akademickiego 2000/01. Tuż przed wakacjami podjęto decyzje o powołaniu w Nowym Sączu Duszpasterstwa Akademickiego.

DA STRYCH jako duszpasterstwo działające w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa otrzymało od ówczesnego proboszcza o. Kazimierza Ptaszkowskiego SJ swą siedzibę na najwyższej kondygnacji nowo wybudowanego domu parafialnego.

W Duszpasterstwie Akademickim Strych oprócz zespołu równolegle od lat działają różne grupy. Grupa teatralna Larte powstała na Strychu ponad dwa lata temu. Od początku jest z nią związana jej prowadząca Izabella Piwowarczyk. Larte swe umiejętności sceniczne zawdzięcza również warsztatom teatralnym wielokrotnie prowadzonym na Strychu przez Agnieszkę Trzeciakiewicz, oraz Rafała Huzarskiego.

Oprócz potańcówek, wieczorów filmowych, i kulinarnych, kolędowych w pantoflach, puzzli, które o. Robert ze swoją grupą pasjonatów układa z dużą determinacją, na strychu kultywowane są do lat Wieczory Andrzejkowe, Wigilia, Sylwester, Bal Przebierańców i wielkanocne śniadanie. Te święta doskonale łączą to co było z tym co jest obecnie, przyciągają tych którzy kiedyś tworzyli to miejsce, by wspólnie dzielić się doświadczeniem. Tworzą one dalszą wspaniałą tradycje Strychową, która dzięki otwartości jej duszpasterzy, ich zaangażowaniu w to dzieło przynosi takie owoce. Owoce w postaci formacji duchowej z fundamentem wiary który budowany w młodych ludziach ma pracować w nich przez całe życie.

OFICJALNA STRONA ZESPOŁU: www.dastrych.pl

 

Marcin Styczeń
Z wykształcenia - dziennikarz, z wyboru - muzyk, ze stanu ducha - poszukujący.

Syn Zbigniewa i Barbary, brat Justyny. Urodził się 22 października 1978 roku w Olkuszu. To właśnie tam rozpoczęła się jego przygoda z muzyką, odbyły pierwsze koncerty i powstał zespół o nazwie „Forte”. Wspólnie z nim występował w latach 1995-2001. Zdobył m.in. nastepujące nagrody.

Od 2001 roku występuje pod własnym nazwiskiem. Współpracuje na stałe z gitarzystą Kubą Chmielarskim, pianistą Filipem Krzemieniem oraz zaprzyjaźnionymi muzykami sesyjnymi, m.in.: Mikim Wieleckim, Łukaszem Dmochewiczem, Pawłem Mazurczakiem, Michałem Przybyłą, Pawłem Puszczało, Marcinem Olakiem. Mieszka i pracuje w Warszawie.

XII 2000 - dzięki wsparciu Agencji Promocji Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii ukazał się singiel radiowy „Modlitwa modlącego się”.

X 2001 - piosenka „Sens jaki” znalazła się na płycie dołączonej do tomiku poetyckiego Janusza Szubera „Las w lustrach”.

V 2002 - nakładem Polskiego Radia ukazał się singiel „Kobieta w stylu retro”. Piosenka została nagrana w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z gościnnym udziałem Marka Napiórkowskiego. 19 listopada 2002 roku Marcin zaśpiewał „Kobietę w stylu retro” w Teatrze Roma na Gali 45-lecia klubu Hybrydy z towarzyszeniem bigbandu Zygmunta Kukli.

X 2004 - powstała piosenka promująca książkę studentów dziennikarstwa „Próba generalna” pod kierunkiem Agaty Tuszyńskiej.

31 III 2006 - ukazała się debiutancka płyta „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły

Repertuar:

Pieśń o Bogu ukrytym - koncert wierszy Karola Wojtyły w nowych, przebojowych interpretacjach. Dotychczas w całym kraju odbyło się kilkadziesiąt koncertów.

Boże narodzenie - nowe narodzenie - koncert poezji bożonarodzeniowej Norwida, Lieberta, Czechowicza, Zegadłowicza, Stachury i Brylla.

21 gramów - autorski koncert złożony z piosenek będących zapisem drogi artystycznej Marcina Stycznia od młodzieńczego buntu i pytań o sens tego wszystkiego do afirmacji świata i człowieka.

Co poza muzyką?

W Telewizji Puls wspólnie z Moniką Białek prowadzi Magazyn (Pro)rodzinny „Niedzielnik”. Jest lektorem, jego głos można usłyszeć w wielu reklamach radiowych i telewizyjnych. Wcześniej przez wiele lat był prezenterem kilku warszawskich rozgłośni: Radia Dla Ciebie, Radia 94 i Radia Plus Praga. Pisał również felietony do Magazynu Filozoficznego „Prezentacje”. Był także konferansjerem w legendarnym klubie studenckim „Hybrydy”, gdzie organizował cykliczną imprezę „Hybryda Poetica”. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA: marcinstyczen.art.pl

 

Krzysztof Szczypuła

Illuminandi

Zespół Illuminandi powstał z inicjatywy Aleksandra Kozioła (gitara) oraz Jana Trębacza (śpiew, gitara). Pierwsza próba odbyła się we wrześniu 1998 roku, jednak tak naprawdę ponad rok zajęło skompletowanie składu. Jako jedne z pierwszych do grupy dołączyły wiolonczelistka Antonina Kraszkiewicz oraz skrzypaczka Patrycja Pyzińska, następnie szeregi Illuminandi zasilili kolejno Aleksander Kraszkiewicz (bas) i Szymon Grych (perkusja). Od samego początku celem zespołu było tworzenie mocnej, aczkolwiek melodyjnej muzyki niosącej pozytywne przesłanie wypływające z wiary muzyków.

Zespół nagrał dwa materiały demo, zatytułowane po prostu „Demo I” (2000) oraz „Demo II” (2002). Piosenki grupy trafiły na kilka kompilacji (CD dołączony do magazynu „Ruah” #16, amerykańską kompilację „The Christian Metal Realm”) oraz prezentowane były w rozgłośniach radiowych (m. in. w Radiu Rzeszów, ogólnopolskiej rozgłośni „Radiostacja”, krakowskim akademickim radiu „RAK”, rzeszowskim radiu „Centrum”). Teledysk do utworu „... więc My...”, który powstał podczas pierwszej wizyty Illuminandi w Niemczech na Gothic Christ Festival, został zamieszczony na płycie kompilacyjnej kwartalnika „RuaH” #28.

Ponieważ muzyka Illuminandi powoli ewoluowała w stronę bardziej metalowych brzmień, wkrótce stało się jasne, że potrzebny był drugi wokalista, który dysponowałby mocnym, pełnym ekspresji wokalem. Tak oto szeregi grupy zasilił Rajmund Jeleń. W takim składzie grupa zarejestrowała swoje najnowsze dzieło, 5-utworowy mini album (EP) zatytułowany „Illumina Tenebras Meas”. Ten łaciński tytuł można przetłumaczyć jako „Rozświetl moją ciemność”. Materiał został zarejestrowany w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Wkrótce po nagraniach zespół opuszczają Szymon Grych, Rajmund Jeleń oraz Patrycja Pyzińska. Ich miejsca zajmują perkusista Janusz Domka, wokalista Radosław Sołek oraz skrzypek Krzysztof Kawa.

Przez niemal 9 lat istnienia zespół nie dorobił się bogatej dyskografii, ale zdobył uznanie licznych fanów na całym świecie. Wiele koncertów zagranych w różnych częściach Europy sprawiło, że grupa jest rozpoznawana i szanowana przez czytelników licznych webzinów i portali internetowych. Illuminandi koncertowało zarówno u boku największych gwiazd mocnej muzyki o chrześcijańskim przesłaniu jak również wielu innych zespołów rockowych czy metalowych. Zespół dzielił scenę między innymi z grupami takimi jak 2TM2,3, Ador Dorath, Anastasis, Armia, Cemetery of Scream, Dissolving of Prodigy, Greedy Invalid, Holy Blood, My Silent Wake, OX, Pantokrator, Pillar, Project 86, Sacrificium, Silent Stream of Godless Elegy, Tourniquet, Virgin Black, a także brał udział w licznych festiwalach w Polsce, Niemczech, Czechach, Szwajcarii czy Ukrainie. Premiera „Illumina Tenebras Meas” miała miejsce 21 kwietnia 2007 na festiwalu Elements of Rock w Szwajcarii, gdzie muzyka grupy została przyjęta niezwykle entuzjastycznie. Płyta ukazała się nakładem MocneRamię Records.

OFICJALNA STRONA ZESPOŁU: www.illuminandi.kdm.pl


wstecz